Yaşamak ne idi ?

Dün akşam youtube’de gezinirken çeşitli kişisel gelişim ve tecrübe sahibi kişilerin videolarını izledim. Bu videolar genel anlamda hayata dair görüş ve izlenimlerini paylaşan insanların yapmış olduğu içeriklerdi.

İkibuçuk, üç saatimi youtube’de harcadıktan ve birçok içeriği tükettikten sonra birşeyi fark ettim. Youtube birçok kişinin, aslında birçok farklı düşüncenin ifade edilmesini sağlayan bir platform ve onlarca farklı fikir ve düşünceyi bulabileceğiniz özgür bir alan, nitekim benim youtube içerisinde hayat görüşlerini, tecrübelerini dinlediğim kişilerin söylemleri hemen hemen aynıydı, sadece kelimeler ve cümlenin yapısı değişiyor ama anlatılmak istenen neredeyse hep aynıydı. Peki neyi anlatıyorlar gelin biraz maddeler halinde inceleyelim.

  • Yaşamak hayatta ki olumsuzluklara karşı direnebilmektir.
  • Yaşamak ciddi bir iştir.
  • Başarı ise zor olanı, belki de herkesin yapamadığını yapabilmektir.
  • Mutluluğun sırrı kendimiz olabilmektir ( ciddi birisi değilseniz yandınız 🙂 )
  • Yaşamak zordur, bedelleri vardır.
  • Bir işi başkası yapabiliyor ise sende yapabilirsin. Yapamadıysan senin ayıbın ( aynı işi yüzbin kişiden sadece bir kişi yapabiliyor olsa ve diğer doksandokuz bin kişi yapamıyor veya yapmıyor olsa dahi fark etmez, bu doksandokuz bin kişinin ayıbı ).

Yukarıdaki maddeler ilk bakıldığında neğatif yüklü maddeler gibi görünebilir. Tabiki pozitif ve birazda olsa değişik tecrübe, fikir ve düşünceler var ama benim araştırmam sırasında bu maddeler hep önüme geldi. Peki neden bu maddeler hayatımızda ön planda ? Aslında bunun sebebi yaşadığımız çevrenin zihniyeti. Belki de bu düşünceler çevre şartlarını değiştirmek, oyunun kurallarını baştan yazmak yerine, çevre şartlarına yani oyunun kurallarına adapte olmaya çalışmanın sonucu olabilir. Eğer böyle ise önümüze ne sunulursa ona razı olmaya, onu kabullenmeye çalışıyor olabiliriz ve bunun sonucunda da Klasik Türkiye’nin klasik alışkanlıklarını görüyoruz. Sürekli aynı olaylar arasında değişen ve aynı konularda sıkışıp kalınmış gündem ve bir süre sonra halkın bir kısmının gündemi takip etmesinin sonucu, aynı konularda başa sarıp durması, diğer kısmın ise gündemi hiç takip etmeyerek kendi Dünyalarına çekilmeleri. Tabi sonrasında ise halkın yapısının çok kolay olmasa da, kolay bir şekilde yönlendirilebilme ihtimali geldi aklıma nedense. Bu yönlendirme, yönlendiren kişilerin insiyatifine kalmış olabilir. Eğer iyi yönlendirirler ise halkın bu zayıf noktası ekonomik ve kültürel olarak iyileştirilebilir ve halkın zayıf noktasından eser kalmaz, taa ki yönlendiriciler hata yapana kadar…. Peki ya, zaten yönlendiriciler halkı iyileştirmek yerine daha fazla hasta etmek istiyorlarsa ?

Tabi bunların hepsi teori ama insan düşünmeden duramıyor işte. Konumuza dönecek olursak bu maddeler Türkiye’de hemen hemen hepimizin yaşadığı, hayatın zorlukları dediğimiz ama sadece Türkiye’de ki bizlerin yaşadığı zorluklar ile baş etmenin ( zorlukları yok etmek değil sadece adapte sağlamak ) yollarını gösteren maddeler aslında. Bunlar Tabiki de güzel maddeler, sonuç olarak yanlış maddeler değil ama şunu unutmamalıyız ki başka bir ülke de, tecrübe sahibi kişilerin, hayata dair söylemleri farklı olabilir. Mesela yaşamak ciddi bir iştir demeyebilirler, yaşamak herşeye rağmen gülebilmektir, somurtkan ve ciddi olmama lüks’üne sahip olabilme özğürlüğü diyebilirler, başarı zor olanı başarmak değil en basit şeyi bile mutluluk, huzur ile yapabilme durumu olarak tanımlayabilirler, hele ki gelişmiş ülkelerde hayata bakış açısı emin olabilirsiniz ki güzel Türkiyemizden çok farklı ve o farklılıklar yine kendi içlerinde birbirlerine karşı farklılık gösteriyorlar. Yinede enseyi karartmayalım, inanıyorum ki bir gün Türkiye, benim kendi gözlemime dayalı olarak gördüğüm tektipçi bakış açısı, manevi anlamda şimdiki’nin beş katı, hatta on katı bir değişime uğrayarak, zenğinliğe ulaşacak ve manevi zenğinliğe ulaştığımızda ise maddi zenğinlik zaten gelecektir merak etmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s